Menu Zamknij

Jak zatrudnić nauczyciela (również emeryta) w trakcie roku szkolnego?

Przedstawiamy odpowiedź radcy prawnego Okręgu Pomorskiego ZNP na zapytania prawne naszego Oddziału:

  1. W jaki sposób (na jakich warunkach) powinien być zatrudniony nauczyciel przechodzący na emeryturę w czasie roku szkolnego i podejmujący -po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy, na nowo zatrudnienie w tej samej placówce (zachowując ten samy wymiar godzin)?
  2. W jaki sposób (na jakich warunkach) zatrudnić nauczyciela na emeryturze, który podejmuje zatrudnienie w innej placówce?

Zatrudniony nauczyciel przechodzący na emeryturę w czasie roku szkolnego i podejmujący -po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy – na nowo zatrudnienie w tej samej placówce, powinien być zatrudniony w oparciu o takie same zasady jak każdy inny nowozatrudniany nauczyciel. To samo dotyczy n-la, który podejmuje zatrudnienie w innej placówce.

Oznacza to, że nauczyciel posiadający stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego powinien być zatrudniony w oparciu o akt mianowania na czas nieokreślony (art. 10 ust. 5 KN). Jeśli jednak brak możliwości zapewnienia pełnego etatu nauczyciel mianowany oraz dyplomowany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy, na co zezwala art. 10 ust. 6 KN. Nadto, jeśli to wynika potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela w pracy lub istnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, nauczyciel może być zatrudniony na czas określony – również w trakcie trwającego roku szkolnego (vide art. 10 ust. 7 KN).

3. Czy nauczyciel zatrudniany w trakcie roku szkolnego (w pełnym wymiarze zajęć, legitymujący się pełnymi kwalifikacjami) może być zatrudniony tylko do końca zajęć szkolnych”

Co do zasady jest to sytuacja nieprawidłowa, chyba że spełnione są przesłanki z art. 10 ust. 7 KN jak wyżej, tzn. wynika to z potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela w pracy lub istnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania. Teoretycznie, gdyby bardzo na tym zależało obu stronom stosunku pracy można zawrzeć porozumienie, z którego będzie wynikało, że pomimo braku istnienia przesłanek z art. 10 ust. 7 KN n-l godzi się na zatrudnienie na czas określony, lecz jest to rozwiązanie ryzykowne.

Sporządził

Marcin J. Szyling adwokat

Kancelaria Adwokacka RKSZ