Stanisław Buliczak urodził się 5 maja 1929 roku w Górze Sieraków w województwie poznańskim. Szkołę powszechną ukończył w Sierakowie, maturę uzyskał w szkole licealnej w Międzychodziu. Kolejnym stopniem edukacyjnym były studia na Uniwersytecie im A. Mickiewicza, które ukończył jako magister historii w roku 1955. Natychmiast po otrzymaniu nakazu pracy od 15 sierpnia zatrudniony został w SP nr 9 w Gdyni. W latach 1957- 59 uczył w Liceum Pedagogicznym, następnie w Szkole „Pomnik Tysiąclecia”. Najdłużej, bo aż do przejścia na emeryturę w 1986 roku, związany był z IV LO, gdzie odnosił sukcesy zawodowe. Wcześnie rozpoczął działalność w ZNP, już w 1958 roku wszedł do wybranego rok wcześniej Zarządu Oddziału w Gdyni. Był współorganizatorem Koła Młodych Nauczycieli, inicjatorem i współwykonawcą remontu pomieszczeń na potrzeby Klubu w siedzibie Oddziału.
Przez dwie kadencje w latach 1959-1966, oddelegowany do pracy związkowej, pełnił funkcję sekretarza. Kierował pracą Klubu Nauczycielskiego od września 1965 do września 1967 roku. Do społecznej działalności związkowej powrócił w maju 1972 roku i do marca 1976 pełnił funkcję skarbnika. Po paroletniej przerwie, w marcu roku 1980 wszedł w skład Rady Zakładowej jako wiceprzewodniczący, jednocześnie kierując Komisją Pedagogiczną. W okresie trudnej sytuacji w ruchu związkowym, podjął się przewodniczenia Tymczasowej Radzie Zakładowej, następnie od wyborów w styczniu 1981 roku aż do stanu wojennego był jej skarbnikiem.
Był inicjatorem podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy gdyńskim ZNP a NSZZ Solidarność. W tym czasie mówił: „Uważamy, że sprawy środowiska nauczycielskiego i oświaty są niepodzielne, więc solidaryzujemy się z wysuwanymi postulatami”.