Menu Zamknij

Stanowisko związków zawodowych w sprawie postępowań dyscyplinarnych

19 marca odbyło się 3. spotkanie Grupy roboczej ds. postępowań dyscyplinarnych. W Grupie ZNP reprezentują: Ilona Kielańska, Elżbieta Markowska, Krzysztof Stradomski i Marcin Wiśniewski.

Podczas spotkania przekazano wypracowane 29 stycznia „Stanowisko związków zawodowych w sprawie postępowań dyscyplinarnych nauczycieli i pracy grupy roboczej przy MEN ds. postępowań dyscyplinarnych nauczycieli”. Stanowisko przygotowano z inicjatywy ZNP, sygnatariuszami są przedstawiciele oświatowych związków zawodowych – Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa”, WZZ “Forum-Oświata”, NSZZ „Solidarność”.

Stanowisko związków zawodowych ws. postępowań dyscyplinarnych nauczycieli i pracy grupy roboczej przy MEN ds. postępowań dyscyplinarnych nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Zawodowy „Rada Poradnictwa”, WZZ “Forum -Oświata”, NSZZ „Solidarność”

domagają się przyspieszenia prac prowadzonych w Ministerstwie Edukacji  Narodowej w ramach grupy roboczej ds. postępowań  wyjaśniających i  dyscyplinarnych nauczycieli.  

Stoimy na stanowisku, że dotychczasowy przebieg tych prac, w szczególności rzadkie zwoływanie posiedzeń, długie zbieranie danych niezbędnych do pracy członków Grupy powodują, że odwleka się w czasie wprowadzenie w przepisach oczekiwanych przez nauczycielki i nauczycieli zmian w zakresie postępowań dyscyplinarnych. 

W pierwszej kolejności, domagamy się dokonania pilnych zmian w zakresie:

  1. Zniesienia przepisu który w sposób nieuzasadniony, naszym zdaniem sprzeczny z Konstytucją  RP,  o  3,5  roku  wydłużył  terminy  przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

2. Uczciwego potraktowania nauczycieli w zakresie wynagrodzenia przysługującego im w czasie   zawieszenia w wykonywaniu obowiązków, w szczególności:

  • 1) wprowadzenia możliwości odwołania się od decyzji o zawieszeniu wypłaty części wynagrodzenia,
  • 2) zagwarantowania nauczycielom pełnego zwrotu nie otrzymanego wynagrodzenia za czas zawieszenia,

3. Doprecyzowania, że termin zatarcia kary dyscyplinarnej jest liczony od dnia wydania orzeczenia, a nie jego doręczenia.

4. Zorganizowania obiecanej przez wiceministra Henryka Kiepurę narady z przewodniczącymi  komisji  dyscyplinarnych  i  rzecznikami dyscyplinarnymi podczas której pragniemy zwrócić uwagę na utrudniającą prawo do obrony praktykę prac komisji i rzeczników i zaapelować m. in. o:

  • 1) ułatwienie dostępu do akt postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych,
  • 2) zmianę formy wezwań na rozprawę poprzez nieumieszczanie na nich zarzutów dyscyplinarnych albo przedmiotu postępowania,
  • 3) wydawanie odpisów z akt – kserokopii lub przynajmniej przesyłanie kserokopii protokołu rozprawy,
  • 4) prawidłowe określanie zakresu prowadzenia postępowania wyjaśniającego tak, aby postępowanie toczyło się wyłącznie w przedmiocie objętym postanowieniem o wszczęciu postępowania. 
  • 5) stworzenie bazy orzeczeń dyscyplinarnych,
  • 6) szczególną staranność przy  rozpatrywaniu  spraw, w których nauczycielom zarzuca się popełnienie czynu naruszający prawo i dobro dziecka.

5. Umożliwienia nauczycielowi aktywnego udziału w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym. Oczekujemy również określenia terminu, kiedy strona związkowa otrzyma stanowisko MEN w sprawie  ww.  postulatów, przeniesienia  postępowań  dyscyplinarnych  do wojewodów oraz daty prezentacji projektu ustawy i rozporządzenia w tym zakresie.

Niezależnie od  powyższych  postulatów,  które winny być w naszym przekonaniu podjęte  pilnie,  domagamy się  kompleksowego  przeglądu  rozdziału 10   Karty Nauczyciela i podjęcia prac polegających na sformułowaniu jego nowego brzmienia i wyznaczenia harmonogramu prac nad projektem.

W spotkaniu wzięli również udział przewodniczący komisji dyscyplinarnych z całego kraju, którzy mieli okazję wypowiedzieć się w przedmiocie utrudnień w ich pracy.

Spotkania Grupy będą kontynuowane.